"...öt tök. Nem tökölök..." hangzik a versike, de mivel itt most húsvétról szó sincs, én igen is tökölök. No, nem abban az értelemben - vagy fogalmazzunk inkább így: nem mindig abban az értelemben.
Gyerekként sem a spárgatököt, sem a sütőtököt nem lehetett belém diktálni. Úgy látszik, ahogy a jazz szeretetére, erre is meg kellett érnem. Ez pedig több szempontból a hasznomra vált. Egyrészt, mert sokkal változatosabban étkezhetem. Másrészt, mert mostmár tudom, mit hagytam volna ki: egy halom finomságot. Harmadrészt mert a tök(félék) tele van(nak) vitaminnal. Negyedrészt, mert a tök, pláne a csodaszép narancsszínű sütőtök édesen és sósan, nyersen és főzve/sütve, levesnek, dzsúznak, köretnek, desszertnek... és még ennél is több mindennek elkészíthető, tehát az ember a konyhai kreativitását, de még a kézműves kreativitását is kiélheti rajta, mert megannyi dekoráció is varázsolható belőle. Hát helló, október! Hallo... ween! Üdv, sütőtök!
SÜTŐTÖKPITE
hozzávalók
a tésztához
15dkg teljeskiőrlésű liszt
10dkg hideg vaj
2tk méz
2ek jéghideg víz
a töltelékhez
2 tojás
18dkg méz
50dkg sütőtök
0.8dl tejszín
1tk őrölt fahéj
1/2tk frissen reszelt szerecsendió
1tk frissen reszelt gyömbér
Először a tököt készítem elő. Ezt kétféleképpen tehetem. 1) Egy krumplihámozóval megpucolom, ketté vágom, kivájom a magját, felkockázom, és egy párolóedényben felteszem gőz fölé megpárolódni. 2) A sütőt 180 fokra beállítom, a tököt ketté vágom, kivájom a magját, és beteszem 20 percre sülni.
Amíg a tök megpuhul, a tésztát összegyúrom. Ehhez a vajat felkockázom, egy keverőtálba teszem a liszttel, és gyors ujjmozdulatokkal morzsásra dolgozom össze. Hozzáadom a mézet és a vizet, majd vékonyan lisztezett deszkán lapos cipót formálok belőle, fóliába csomagolom, és fél órára hűtőbe teszem.
A fél óra elteltével előveszem a csomagot. A sütőt 180 fokra állítom. A tésztát két sütőpapír között 2mm vékonyra nyújtom, és egy kivajazott 23cm-es piteformát kibélelek vele. Miután egyenletesen kilapogattam, az egyik sütőpapírral beborítom, és nehezéket szórok rá (sütőgolyókat, szárazbabot, rizst, bármit), majd 10 percre beteszem sülni. 10 perc múltán eltávolítom a nehezéket, és további 5 percig sütöm még üresen.
Közben elkészítem a tölteléket. A mézet és a tojást elkeverem. A tököt - ha pároltam, akkor egyenesen a turmixgépbe teszem, ha sütöttem, akkor előtte kivájom a héjából a húst, és úgy kanalazom a gépbe - a tejszínnel lepürésítem, majd a fűszerekkel együtt hozzákeverem a tojásos mézhez. A krémes tölteléket végül a tésztába öntöm, és a pitét 40 percre visszateszem sülni. Ha 40 perc alatt nem szilárdul meg, még pár percig hagyhatom, de ha a tészta széle nagyon barnulna, azt letakarom fóliával (ezt, mint a kép is mutatja, én ezúttal elmulasztottam - mentségemre szóljon, hogy Anyu szülinapjára készültünk hazamenni a hétvégére, úgyhogy egyszerre főztem, csomagoltam és rendeztem el hétvégére az itthoni dolgokat).
A sütőtök nem csupán sokoldalúan elkészíthető, de amit készítünk belőle, többnyire hidegen és melegen is egyaránt fogyasztható. Akárcsak ez a pite.
Ismerek olyan Apukát, aki nem szereti a sütőtököt, de ez ízlett neki - és ő nem az én Apukám. :)
Éva
Csak azért, mert régen volt már töri, egy kis adalék a tökről...
Angolul pumpkinnak mondják (...meg még squashnak, de arra most nem térnék ki), ami mellesleg kedves megszólítása is a kicsiknek, mint magyarul a tökmag - csak még kedvesebben hat. A pumpkin szó eredete mi más, mint görög. :))) Pepon volt kiskorában, ami nagy dinnyét jelent. Innen a franciák keresztelték át pomponnak - ez már nekünk is ismerősebb -, mígnem a britt pumpion elnevezésen át eljutott az amerikai telepesek révén a mai pumpkinig a szóforma. Magyar etimológiai vonalvezetés hiányában ezen a ponton felhagyok a szóboncolgatással.
A tök legkorábbi előfordulását valamikor i.e. 7000 és 5500 közé teszik. Az első tökmagokat Mexikóban dokumentálták. A tökök súlya félkilótól akár a 450 kilóig is terjedhet, de az átlagos darabok mérete 4-8kg között megáll. Van belőle hosszú, kerek, kicsi, nagy, sárga, cirmos, dísz és még díszebb. És ki gondolná, hogy ami más zöldségnek/gyümölcsnek árt, neki pont az használ: akkor lesz a legédesebb, ha megcsípi a dér. Őrült jó egy találmány. Fesztiválokon dicsőítik, és egy ünnepnek is a főszereplőjévé lett. Raádásul nem csak a húsa, a magja is fogyasztható nyersen és sütve, ráadásul a magokból préselt olaj egy különösen értékes olajfajta. Mélyzöld, selymesen karakteres ízű, tele hasznos tápanyaggal, mint az A-, C- és E-vitamin, B-vitaminok, kálium, kálcium, mangézium, foszfor, vas - remek antioxidáns (akárcsak maga a gyümölcs). Ezért már bőven indokolt lenne, de az én konyhámból már csak a színe és az íze végett is egyszerűen nélkülözhetetlen.
A szezonban nálam biztos főszereplő lesz Őtökössége. Jó, hogy párhónapos horunk után már ehetünk, amennyit akarunk belőle, nem sárgulunk be tőle. :)