Azaz egy kis malőr... egy pihenősre szánt hétvégén pedig egyenesen tragédia, ha arra eszmélsz, hogy a fagyasztód megadta magát, és minden tartalma a keményre fagyottról szinte szobahőmérséketre váltott a téli ínségesebb időkre gondosan kiválogatott, megmosott, kiporciózott bio gyümölcsöktől és zöldségektől a házi fagyikon át a húsokig, eltett kész ételekig. Ilyenkor ugrik a henyélés, és a családi konyha ipari termelőegységgé alakul át. Így esett hát, hogy a héten a fülünkön is szeder folyt: volt itt szedres-mákos piskóta, szedres-csokis muffin, szedres müzli, szedres smoothie, kakukkfüves szederleves, és amiről mostanában nem tudok lekattanni: sütés nélküli tésztamentes pannacotta torta, ezúttal joghurtból, mákkal, mézzel, mandulával, vaníliával és egy vaskos lime-os, mézes, rózsavizes szederréteggel. Ha épp nem szakad ránk öt tönna szeder, bártan lehet egyéb gyümölcsökkel variálni szezonálisan, mint szilva, ribizli, barack, mangó, mandarin, ananász, eper, bármi...
SZEDRES-MÁKOS-MANDULÁS JOGHURTTORTA LIME-MAL, RÓZSAVIZZEL ÉS RÓZSASZIRMOKKAL
hozzávalók
mákos-mandulás joghurtréteg
6dl natúr joghurt
10dkg nem darált mák
10dkg mandula
3-4ek méz
1 vanília kikapart magja
6 lap zselatin
rózsavizes-lime-os szederréteg
200+200g szeder
3-4ek méz
3dl víz
1 kezeletlen lime leve és héja
1ek rózsavíz (elhagyható)
6 zselatinlap
díszítéshez friss vagy szárított rózsaszirmok és tört mandula
Először a joghurtréteget készítem el. Ehhez a zselatinlapokat különválasztom, egy kis tál hideg vízbe teszem, hogy megpuhuljanak. A joghurtot a mézzel, a mákkal, a mandulával és a vanília kikapart magjával egy robotgépbe teszem. A megpuhult zselatin lapokról a vizet leöntöm, a lapokat kifacsarom, és fél deci forró vízben csomómentesre feloldom őket, majd a robotgép tartalmához adom. A tortaalapot egy-két percnyi folyamatos és intenzív pürésítés mellett összedolgozom (annyira, hogy a mandula se maradjon darabos), majd egy jól záródó 23 centis kapcsos tortaformába öntöm, elegyengetem a felszínét, és pár órára hűtőbe teszem.
Amikor az alap a hűtőben megkötött, elkészítem a torta felső rétegét. Ehhez a másik 6 zselatinlapot különválasztom, szintén egy kis tál hideg vízbe teszem, hogy megpuhuljanak. Közben az egyik 200g szedret a mézzel, a vízzel, a lime levével és héjával valamint a rózsavízzel robotgépbe teszem. A mozdulatsor már ismerős lesz: a megpuhult zselatin lapokról a vizet leöntöm, a lapokat kifacsarom, és fél deci forró vízben csomómentesre feloldom őket, majd a robotgép tartalmához adom. A réteg hozzávalóit egy-két percnyi folyamatos és intenzív pürésítés mellett összedolgozom, a habot gondosan leszedem a szederpüré tetejéről. A maradék 200g egész szedret elosztom a megkocsonyásodott tortaalapon. Előveszek egy sűrű szitát, és a szederpürét átszűrve rácsorgatom, hogy a réteget a magokról megfosszam, így majd csak a mákszemek és a madula fog ropogni a fogunk alatt. A szűrés végén is, amikor már csak a magok maradnak, és az utolsó csepp gyümölcspürét is át szeretném préselni a rostán (ezt egy kanál hátával teszem), újból keletkezhet hab a torta tetején. Ezt is igyekszem, amennyire lehet, lehúzni a tortáról, hogy a felszíne, ha megdermed, szép fényes legyen. (Nekem nem sikerült maradéktalanul idő hiányában.) Újabb néhány óra hűtés következik.
Tálalás előtt nincs más dolgom, mint megszórom a torta tetejét friss vagy szárított rózsaszirmokkal és durvára vágott mandulával.
Ugyan a hűtés miatt az indulás és a végtermék között jópár óra el kell teljen, de nettó munka nem több a sütivel, mint 10-15 perc. Tehát egy reggeli készülődés során az alap összedobható, délutáni hazaérkezéskor a teteje, így vacsorakor már az asztalra kerülhet, hogy megkoronázzon akár egy hétköznapi estét vagy egy hétvégi eseményt.
Éva