Móricz Zsigmond: Iciri-piciri
Hajaj, hol volt, hol nem...Volt egyszer egy iciri-piciri házacska;
ott lakott egy iciri-piciri kis macska.
Volt annak két iciri-piciri kis ökre,
rákaptak egy iciri-piciri kis tökre.
Csizmát húz az iciri-piciri kis macska,
hová lett az iciri-piciri barmocska.
Bejárja az iciri-piciri kis erdőt,
s nem leli az iciri-piciri tekergőt.
Bejárja az iciri-piciri kaszálót,
s nem látja az iciri-piciri kószálót.
Rátalál egy iciri-piciri kis tökre,
bánatában iciri-picirit meglökte.
Felfordult az iciri-piciri tököcske,
benne a két iciri-piciri ökröcske.
Megörült két iciri-piciri ökrének:
vége van az iciri-piciri mesének!
TAVASZI ZÖLDSÉGES KÖLESSEL TÖLTÖTT SÜLT GÖMBCUKKÍNI FÜSTÖLT LAZACCAL, KAPROS-SPÁRGÁS CUKKÍNIPÜRÉN TÁLALVA
hozzávalók
2 gömbcukkíni
a töltelékhez
1/2 bögre köles vagy quinoa (nekem most utóbbi volt itthon)
1 bögre víz
1tk só
1 répa
1 újhagyma
2 szál spárga (lehet fehér és zöld vegyesen)
2 gerezd fokhagyma
10 levél sóska
a püréhez
2ek olívaolaj
1 kis darab vaj
1 kisebb vöröshagyma
a két cukkíni kivájt belseje
8 szál spárga
1/2 bögre víz
2ek joghurt
1/2 csomag friss kapor
A cukkíniket megmosom, a kalapjukat levágom, a belsejüket kivájom (a kalapjáét is). A kivájt cukkínihúst egy szűrőbe teszem, megsózom, jól összeforgatom, hagyom "izzadni". A kölest átmosom, egy kisebb lábasba szórom, felöntöm a vízzel, és elkezdem megpárolni (ha szükséges, pótolom a vizet). Közben az újhagymát és a spárgát hosszában négyfelé vágom, és félcentis darabokra szelem. A ugyanekkora méretűre aprítom. A hagymát és a répát félúton a köleshez adom, és amíg azok is párolódnak, a sóskát megmosom, szárastól felaprítom, mint ahogy a petrezselymet szokás, a lazacot felcsíkozom. Amikor már mind a köles, mind a zöldségek megpuhultak, mehet bele a spárga és a fokhagyma. Két percig főzöm még a tölteléket, véhül elzárom alatta a gázt, és belekeverem a sóskát valamint a lazaccsíkokat.
A sütőt 180 fokra állítom. A cukkíniket a töltelékkel jó alaposan megtömöm, a kalapjukat ráteszem, meglocsolom olívaolajjal, és egy hőálló tálban 40 percig sütöm.
A sütés vége előtt 10 perccel elkészítem a spárgás cukkínipürét. Ehhez a vajat és az olajat egy edényben felhevítem. A hagymát felaprítom, hozzáadom a zsiradékhoz, közepes lángon megdinsztelem, majd a kivájt és megsózott cukkínihúst beledobom, elkezdem párolni. Amíg a cukkíni puhul, a spárgák fejét és még egy 3-4 centis darabot a spárgák ugyanazon végéből levágok, félreteszek, a többit akkor, amikor a tök már kezd puhulni, hozzáadom az edény tartalmához, illetve belereszelem a fokhagymát. Ha a spárga is megpuhult, leveszem az edényt a tűzről, és az egészet lepürésítem krémesre. Végül felaprítom a kaprot és a félretett spárgadarabokat a püréhez keverem, és lassú tűzön két perc alatt összepárolom a bázissal, majd egy kanál joghurttal teszem kerekké az ízt.
Tálaláshoz a püréből merek a tányérok aljába, ráteszek egy-egy töltött cukkínit, csorgatok köré a töltelék kisült levéből, és meghintem a maradék kaporra, esetleg frissen őrölt borssal.
Szevasz Tavasz!
Éva
anna ajánlása
Sumarroca Brut Reserva Cava, Penedes, Spanyolország
Cukkini, spárga, füstölt lazac…..egyenként sem könnyű esetek a borpárosítások világában, így együtt pedig elsőre feladnám: inkább nem is kell ehhez a fogáshoz bor... De ’Szevasz Tavasz’ – hello buborékok… a három nem egyszerű eset közös párja a pezsgő – jelen esetben egy cava (palackos érlelésű pezsgő) Spanyolországból.
A cava igazi világsláger - bár a Gangnam Style-nál sokkal kifinomultabban és hosszabb idő alatt nyerte meg a rajongókat: 2011-ben a világ legnagyobb palackszámban exportált palackos érlelésű pezsgője lett megelőzve a kategóriateremtő és teljes mennyiségben a mai napig vezető champagne-t.
A cava készítés központja Penedés, a borvidék Barcelonától 40 percre, ahol a cavak 90%-a készül. Ha a barcelonai hosszú hétvégébe belefér, akkor érdemes fél-egy napot rászánni egy ’cava’ kirándulásra, ha nem, akkor jó hír, hogy város szinte minden bárjában, éttermében barátkozhatunk a spanyol pezsgővel.
A Sumarroca a régió legnagyobb ültetvénnyel rendelkező családi birtoka, akik a három klasszikus cava szőlőfajta (Xarel.lo, Macabeo, Parellada) mellett némi chardonnay-t használtak ehhez a pezsgőhöz, melyet a palackban történt második erjedést követően (ekkor születnek meg a buborékok), még két évet érleltek a pincében.
A cava élénk savassága jól illik a krémes textúrához, a friss gyümölcsös aromák – citrusok, alma – a tavaszi zöldek frissességét emelik ki, ugyanakkor a falatokban feltűnő füstölt lazaccal is szépen harmonizálnak.
Anna