Krumpligombócleves néven is fut, nagyanyáink híres, semmiből főzött levesei közül való. A hozzávalókat végignézve nekem is az ugrik be: de most akkor mit is eszünk?
A régi recept rántással kezdődik, de erre nincs szükség, a krumpligolyókból úgyis kifő annyi keményítő, ami a levest kissé besűríti. A krumpli helyett használhatunk sütőtököt, zellergumót, paszternákot, mindenféle keményebb zöldséget. Nem próbáltam teljes kiőrlésű liszttel, mivel a gnocchi esetében az nem működik, és végülis ez is egyfajta gnocchi. Sőt, gnocchi módjára is készül, a krumplit sütőben sütve, hogy kevesebb lisztre legyen szükség.
A hűvös őszi napokon jól jön egy ilyen melengető leves. Bio leveskockával, további zöldségekkel turbózni ér, de nem kötelező.
GNOCCHILEVES
kell hozzá
5-6 krumpli
egy csokor petrezselyemzöld
egy fej vöröshagyma
2-3 kanál liszt
egy tojássárgája
3 dkg vaj
Süsd a krumplikat puhára 180°c-os sütőben. Hámozd meg, törd össze őket, majd hagyd hűlni.
Vajon párold meg a felkockázott hagymát, majd öntsd fel vízzel, sózd meg, vagy ízesítsd adalékanyagmentes leveskockával, és adj hozzá még zöldségeket (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zöldborsó, karalábé), ha szeretnél. Az összetört krumpit sózd meg, add hozzá a tojássárgáját és annyi lisztet, hogy gombócokat tudj belőle gyúrni. A leves alatt vedd kisebbre a lángot (épphogy rotyogjon, különben szétesnek a gombócok), majd főzd bele a gnocchikat. Amint a felszínen úsznak, a leves elkészült. Szórd meg bőven petrezselyemzölddel, borsozd.
Ádám